КРАТКА ИСТОРИЯ НА ГПЧЕ „РОМЕН РОЛАН“
от основаването му до днес 1966 – 2021 г
Училището ни е основано през 1966 г. със заповед на тогавашния просветен министър като гимназия с преподаване на френски език, осъществяваща прием на ученици от Южна България. Приети са 100 ученици, разпределени в четири паралелки. За първи директор на новосъздадената гимназия е назначен Кънчо Матев, инспектор по чужди езици. Той остава на този пост до 1993 година.
Постепенно гимназията се утвърждава като най-авторитетното учебно заведение в гр. Стара Загора и региона. През учебната 1967/68г. за неин патрон е избран големият френски хуманист, писател и музикант Ромен Ролан. На 29 януари 1969 г. е честван първият патронен празник на училището. Създават се отличителните знаци на тогавашната Френска гимназия: знамето, униформите и монограмите.
Учебната 1972/73 г. гимназията посреща в нова сграда в квартал „Лозенец“, която поделя с другото езиково училище – Гимназията с преподаване на руски език „Максим Горки“. Следват още няколко мъчителни смени на сградата на гимназията. Същевременно настъпват промени и в структурата на училището.
През 1977г. Националната комисия за Юнеско към Министерството на външните работи и МНП предлагат училището за асоцииран член на тази организация. Гимназията става едно от 8-те асоциирани учебни заведения в България на пряко подчинение на местните органи на организация
През 1983 г. е разкрита първата английска паралелка. След две години броят им нараства на три. През 1985 стават реалност и две паралелки с изучаване на немски език. По-късно съотношението се изравнява и се оформят по три паралелки за всеки език. През 1986 г. училището е преместено в настоящата сграда на ул. „Цар Иван Шишман“ №62.
В периода 1994 – 96 г. директор на училището е г-жа Анка Йорданова, а от 1996 до 2012 г. гимназията затвърждава позицията си на най-добра в региона под ръководството на г-жа Иванка Сотирова. От учебната 2012 – 2013 година до настоящия момент, директор на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ е г-жа Теодора Николова, която е и възпитаник на гимназията.
Постепенно, чрез инициативи по различни проекти, дарения и планови ремонти, материалната база се обогатява и обновява. През 2010 година е открита новата мултифункционална зала „Америка за България“, средствата за която, освен от едноименната фондация, са дарени от представители на бизнеса, родители, бивши и настоящи ученици. Благодарение на активността на Училищното настоятелство е изградена още една модерна зала, обновена е учителската стая, финансирани са множество проекти за техническо оборудване, външно осветяване на фасадата, елементи от зоната за отдих и спорт и др. През 2018 година сградата е основно ремонтирана по проект на Община Стара Загора за архитектурно достъпна среда и подобряване на енергийната ефективност. Днес в сградата има 5 оборудвани компютърни зали, модерни кабинети по трите изучавани чужди езика, по биология, физика и съвсем нов кабинет с учебна лаборатория по химия. Динамиката на развитие в образованието и присъствието на модерни технологии в учебния процес налагат необходимостта от нови проекти, насочени към създаване на още по-модерна среда и подобряване на функционалността на базата за учене, спорт и отдих.
С изявите и постиженията на своите ученици през годините, както и с успешната им реализация в България и навсякъде по света, ГПЧЕ „Ромен Ролан“ вече 55 години утвърждава името си на значимо духовно средище не само в региона, но и в страната. Рейтингът на училището е достигал до 4-то място в страната по обективни критерии на МОН (2006г.), а в представянето на ДЗИ се е нареждало в топ 10 на средните училища.
Емблематични за общостта на Роменролановци и съпътстващи вълненията на всеки пореден випуск са печатните издания – списание Пътеки, вестник Репортер РР и списание ЕГО. През редакционните екипи са преминали вече реализирани професионално и изявени днес журналисти и творци. През 2012 година е създадено онлайн списанието на гимназията “Аз и медиите”
Още в първите години след основаването си езиковата гимназия се превръща в сцена на изгряващи творци. Тук точно, с участието си в Деня на таланта, празник, провеждан и до днес, започват творческия път на мнозина известни и обичани български музиканти и актьори.
В традиция са се превърнали и изявите на ученическата театрална трупа на Франкофонските фестивали у нас и в чужбина. Талантливите млади артисти франкофони са завоювали многократно отличията на форума – златни и сребърни маски, както и много индивидуални награди. Гостували са със своите отличени пиеси във Франция.
Разбира се, най-важни са успехите в областта на знанието, а те са неизброими.
Гимназията е един от четирите изпитни центъра за френска езикова диплома DELF, както за провеждане на изпити към Cambridge и за сертифициране на Microsoft. Вече 20 години се организира обучение по немски език и изпит по международно утвърдената DSD програма.
От учебната 2020–2021 година чуждоезиковото обучение в осми клас се осъществява по иновативни учебни програми. Целта е чрез прилагането на интердисциплинарни методи и проекто-базиран подход в изучаването на чуждия език през първата година да се постави основата на едно по-отворено към света и към личността образование, формиране на нови познавателно-асоциативни, социални и преносими умения.
Ежегодно ученици на гимназията са първенци на областта и участват в националните кръгове на Олимпиади, конкурси и състезания. Наша гордост са десетките лауреати на национални олимпиади по чужди езици, история, философия, БЕЛ, информатика; първенци на математическите състезания на езиковите училища в Ловеч, участия в световно състезание по физика в Тайван, по математическа лингвистика в Русия, по астрономия в Китай и др. Изключителен е успехът на нашите момичета, съставляващи ядрото на националния отбор, достигнал световните финали на Microsoft Office World Wide Championship 2019 и постигнатото от наша ученичка пето място в категорията Microsoft Word® 2016.
От края на 90-те години до днес гимназията участва, а също и инициира участие в редица Международни образователни проекти. По образователната програма на ЕС Коменски сме били в сътрудничество с училища от Франция, Финландия, Италия. Нов етап в сътрудничеството с европейски образователни модели са проектите по Програма Еразъм, в които сме работили с училища от Португалия, Нидерландия, Швеция, Германия, Италия и Испания. В работните групи през годините са се включили над 200 ученици.
Като изключително успешни определяме двата интердисциплинарни проекта на френски език PERLE (от 2004 г.) и Attestation bilingue francophone (от 2012 г.), смисъла на които е задълбочено проучване по избрани теми от любим за ученика предмет, което се прави на френски език и завършва със защита на творчески учебен продукт.
Проектите по Еразъм за учителска мобилност са дали възможност на над 25 учители да се обучават и да обменят професионален опит във Великобритания, Германия, Франция, Италия и Финландия. През 2010 г. наши учители участват в програмата на Държавния департамент на САЩ “Висши стандарти и достижения в преподаването” за образователен и културен обмен на учители. Следват обучения на учители по английски език в Колумбийския университет, САЩ, по образователни програми за внедряване на съвременни методи на преподаване. Училището е обявено за еТуининг училище през 2018 година и печели второ място в категорията 16-18 г. на Европейските награди през 2010 г., в Севиля, Испания.
В най-новата ни история знакови и запомнящи се са културните обмени с Франция и Швейцария до 2016 г., по-късно - с Нидерландия; ежегодното лятно езиково училище в Девън, Великобритания; българо-германския проект Schulbrücke „Мост между училищата в Европа“, “Family-Based OSS”, “My way Your way“ и др.
Традиционно отлично и носещо много индивидуални и отборни награди за участниците ни е представянето им на състезанията по дебати и публична реч на английски език (BEST ) и на форумите на Дебати на немски език.
Наши ученици ежегодно печелят стипендии за едногодишни обучения в училища от Европа и САЩ, а завършилите зрелостници са печелили престижни стипендии за обучение в САЩ, Япония и Европа. Много от най-изявените ученици на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ решават да учат и работят в България, заявявайки ярко професионално присъствие в различни социални сфери.
От създаването на училището, до настоящето, благодарение на доброто сътрудничество с Френския културен институт и образователните министерства, при нас са практикували и продължават множество учители от Франция. От 1988 г. в сътрудничество с Британския съвет, в училището последователно са работили седем англоезични учители чужденци. По-късно се включваме в обмена на учители по програма Фулбрайт, САЩ, с която сътрудничим до днес. В края на 80-те идват и първите немски учители, общо петима през годините.
Един от най-интересните проекти с международна значимост, в който училището ни е единствен представител на България вече 15 години, е Euroweek. След запомнящите се участия на наши групи в Дания, Германия, Люксембург, Великобритания, Румъния, Естония, Чехия, Литва, Словакия, Белгия, през 2010 г, домакини бяхме ние и за една седмица през месец октомври превърнахме гр. Стара Загора в младежка столица на Европа.
Още преди влизането на България в ЕС, училището е сред пилотните десет в страната, работещи по Европейски присъединителни и образователни програми като “Моята Европа“, „Европейско гражданство“, насочени към знания за ЕС и Европейските институциии, както и по инициативата на ООН „Цели на хилядолетието за развитие“. Били сме инициатори на обучения, конкурси и срещи с ученици от други училища, на множество доброволчески дейности и сме изготвяли обучителни материали. През 2005 година разработената от наш екип единадесетокласници Харта за демократично училище без насилие беше представена, електронно гласувана и приета от 300 участници в проекта, представители на всички европейски страни.
След 2007 г. по линия на няколко доброволчески инициативи, както и във връзка с отличното представяне на отборите на гимназията в симулативни игри, представящи работата на европейските институции (организирани от „Европа директно“ и по покана на евродепутати), многократно групи от наши ученици са посещавали законодателните центрове на обединена Европа в Брюксел и Страсбург.
Традиционно интересни са съвместните проекти с организации и институции, правещи изявата на нашите възпитаници публична и значима. Такива са обученията и симулативните съдебни процеси в Районен съд, конференциите по гражданско образование във Фондация „Миньо Балкански“, изложбите, различните форуми и съвместното отбелязване на важни събития с библиотека „Захарий Княжески“, организация Шалом, НТС и др. По повод дарителска кампания „Дари книга вместо цвете“, през 2018 г. Регионална библиотека „Захарий Княжески“ обяви за дарител на годината ГПЧЕ „Ромен Ролан“.
Залите на училището ни са били широко отворени за интересни събеседници, сред тях обичани писатели, университетски преподаватели, хора с благородни хуманни каузи.
През февруари 2015 г. Посланикът на Република Франция, Негово превъзходителство господин Ксавие Лапер дьо Кабан гостува в ГПЧЕ „Ромен Ролан“ по повод официалното връчване на сертификата LabelFrancÉducation.
LabelFrancÉducation е звание, което се присъжда от френското министерство на външните работи на училищата в чужбина, които участват в разпространяването на влиянието на френския език и култура, като част от националното им образование и като признание за високото качество на обучението, което предоставят. Сертификатът за качество е присъден на 54 училища в цял свят и само на 4 в България. Тържествената церемония продължи с ритуала по награждаването на госпожа Стефка Райкова с отличието „Офицер“ на академичните палми, присъдено й от министъра на образованието на Република Франция за дългогодишна преподавателска дейност и принос в популяризирането на френския език и франкофонската култура. Това отличие, което се дава за особени заслуги в областта на образованието и културата е връчено преди това и на г-жа Иванка Сотирова – директор на ГПЧЕ до 2012 година.
През ноември 2018 г. в гимназията гостува делегация от депутати, членове на Групата за приятелство Франция-България. Посрещането, по време на което учениците разказваха истории, показаха знанията и интересите си на прекрасен френски език, пяха и танцуваха традиционни български танци, трогна до сълзи гостите и се превърна в духовно възнаграждение за усилията на всеотдайни учители и прекрасни млади хора. Събитието стана повод, гимназията да получи специалните благодарности на посолството на Република Франция в България.
През годините, в ГПЧЕ „Ромен Ролан“, се изгради и утвърди демократична ученическа общност, чиито инициативи увличат за полезни дела не само нашите възпитаници, а и тези от другите средни училища в града. Традиционни са викторините за будителите, благотворителните базари и концерти, състезанието Шеметна надпревара, което от училищно събитие се превърна в истински младежки празник в града на липите.
Около 30 са клубовете по интереси, които дават на учениците ни интересни възможности за извънкласни индивидуални и групови изяви. От 2008 г. в гимназията се провежда „Панаир на науките“. С този, станал традиционен празник на знанието и творчеството, представяме по забавен начин наученото в клас и в извънкласните занимания, като така отбелязваме патронния си празник. Постепенно Панаирът се превърна в „Ден на отворените врати“ за бъдещи ученици, бивши възпитаници и верни приятели на гимназията. В рамките на този празник са се провеждали вечери на философията, състезание по химия, срещи с партньори от НПО, Маратон на професиите и др.
Неизброими са спортните постижения на нашите ученици в индивидуалните и отборни средношколски надпревари, както на областно така и на национално ниво. За шампионите ни по бадминтон нивото е международно. От 2018 г провеждаме масов есенен спортен празник.
От близо 20 години учениците еколози си имат свой Клуб – „Приятели на водата“. Активността и участието им в различни национални и международни форуми доведе до заслужено признание. В различни мандати наши ученици са били съответно президент (2014 г) на националния младежки воден парламент и вицепрезидент (2018 г).
В инициативата на Община Стара Загора за избор на „Млад кмет“ , свързана символично с празника на града Пети октомври, сме участвали редовно. Макар и често разочаровани, през изминалите години сме имали 3-ма млади кметове и 2-ма зам.-кметове. Затова пък наш екип спечели първия в страната конкурс за Млад омбудсман през 2018 г.
От същата година гимназията е участник във водещата младежка програма за личностно развитие и постижения за младежи на възраст между 14 и 24 години Международната награда на Херцога на Единбург. В основата на инициативата са личният напредък и постижения на участниците, които си сътрудничат без да се състезават. По линия на тази инициатива, училището е номинирано за наградата «Златна ябълка», която се присъжда на училища, поставящи децата в центъра на образователния процес.
Училището ни е многократен носител на наградата «Анастасия Тошева», наши учители, екипи и ученици са били носители на наградите «Стара Загора» и «Млада Загора», наградите на НТС, наградите «Методи Кусев», «Неофит Рилски» и др. Имаме основание да вярваме, че и занапред ще получаваме засужени признания за успехите си.
В педагогическата ни общност има създадена и отлично функционира система за вътрешноучилищна квалификация, развива се наставничеството. Все повече млади, добре подготвени педагози работят с желание и с готовност да съчетават модерните методи с добрите традиции. Непредвиденият до скоро период на обучение в електронна среда беше предизвикателство както за младите, така и за опитните специалисти в училище. Предизвикателство, което разкри потенциала на професионалната ни общност, успяла много бързо да създаде и да подобри в движение, едно функциониращо и успешно дигитално училище.
Времето поставя на дневен ред нови задачи пред образованието. Обществото, глобално и локално, налага на човека нови грижи, умения и компетентности. Уверени сме, че добрите традиции ще продължават да са наш заряд за успех и мотив да бъдем по-добри, по-модерни, по-знаещи и можещи.